Racjonalne żywienie dzieci.

Racjonalne żywienie dziecka może pomóc mu nie tylko w utrzymaniu zdrowia, ale sprzyja jego lepszemu funkcjonowaniu. Nieprawidłowa dieta zawierająca np. nadmiar słodyczy, chipsów, powoduje narastanie niepokoju ruchowego, agresji, trudności w koncentracji uwagi, problemów w zachowaniu. Wpływa również negatywnie na uczenie się i funkcje pamięci.

Często sami dajemy dziecku słodycze chcąc je pocieszyć lub nagrodzić. Możemy zamiast tego podać owoce, warzywa, płatki kukurydziane, paluszki, rodzynki, itp.

Zdecydowanie powinniśmy dla dobra naszych dzieci ograniczyć jedzenie chipsów, picia Coli, Pepsi, napojów gazowanych i mocno słodzonych soków.
    Dziecko możliwie jak najwcześniej powinniśmy uczyć jeść owoce i warzywa, które zawierają witaminy, składniki mineralne, błonnik i pierwiastki niezbędne dla rozwoju takie jak: magnez, wapń, chrom, cynk itp.
    Podanie dzieciom różnorodnych owoców i warzyw konieczne jest również ze względów smakowo-zapachowych i kolorystycznych. W ten sposób możemy stymulować wszystkie zmysły, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci rozwijających się nietypowo. Należy zachęcać dzieci do jedzenia owoców i warzyw i podawać je przy każdym posiłku. Jeżeli dziecko będzie przyjmowało owoce jako nagrodę tym chętniej będzie po nie sięgało.

Maria Płaszczewska – psycholog, logopeda