Kącik Muzyczny

Wraz z pojawieniem się pierwszego numeru naszej gazetki otwieramy kącik muzyczny. Prezentowane w nim będą teksty piosenek, które aktualnie poznają dzieci, zabawy muzyczno – ruchowe, jak i też informacje o walorach terapeutycznych muzyki.

Ponieważ pierwszy numer naszego pisemka ukazuje się jesienią uczymy się piosenki: "Wiatr psotnik", której tekst łatwo jest zobrazować gestami i ruchem całego ciała.

Tekst Opracowanie ruchowe
Wiatr zapukał w okno do dzieci - pukanie palcem jak do drzwi
Halo, hej! maluchy jak leci? -machanie dłonią w geście pozdrowienia
Nie chce mi się biegać po polach, - wymachy na boki uniesionymi na głową rękoma
przyjdę do waszego przedszkola - marsz w miejscu z wymachem rękoma
Nie! Nie! Nie!
Wietrzyku psotniku masz chmurki przegonić - ruch rąk nad głową, "przeganianie chmurek"
Kałuże osuszyć - rysowanie dłońmi kół
i liście posprzątać - ruch jak przy zamiataniu
Bez ciebie cóż zrobi jesień?! - otwarcie dłoni
A jak chcę rozkręcić zabawki - ruchy dłońmi jak przy rozkręcaniu
albo rozkołysać huśtawki - wymachiwanie prostymi rękami do przodu i do tyłu
Wolę dmuchać w trąbi, piszczałki - imitowanie gry na flecie
Zbudzić wasze misie i lalki - przeciąganie się jak po przebudzeniu
Nie! Nie! Nie!Wietrzyku psotniku...

Piosenkę tę warto śpiewać na stojąco, twarzą w twarz by łatwo było naśladować ruchy. Przy kolejnym powtórzeniu piosenki proponuję biegać lub podskakiwać z nogi na nogę z zatrzymaniem się i przykucnięciem na pauzę – przerwę w dowolnym momencie śpiewania. Taka zabawa ruchowa ze śpiewem i konkretnym zadaniem do wykonania daje dużo radości i uczy koncentracji uwagi, wzmacnia pamięć.
    Łatwo też jest przeprowadzić tę zabawę z dziećmi poruszającymi się na wózkach, a doświadczenie szybkiego ruchu i jego wyhamowania z pewnością przyniesie im zadowolenie.
Zapraszam do wesołej zabawy!

Iza Gajda – muzykoterapeuta