Rodzice pytają !

Jak moje dziecko przyjęło się w przedszkolu?

W nowym roku szkolnym zawsze spotykamy się z dziećmi, które pierwszy raz przychodzą do przedszkola. Wszystkie nowe dzieci, które zostały oddane pod naszą opiekę znały już niektóre sale zabaw, szatnię i kręte korytarze, ponieważ uczestniczyły w comiesięcznych sobotnich spotkaniach Klubu Terapeutycznego. początkiem września rodzice razem z dziećmi mogą przebywać w przedszkolu, poznawać osoby dorosłe pracujące z dziećmi, zaznajamiać się z wyposażeniem sal zabaw, oceniać pierwsze obowiązki, którym muszą sprostać ich dzieci.

Po przyjściu do przedszkola, zawsze najtrudniejszym krokiem jest rozstanie się z mamą. Trzeba jednak odważyć się ten krok wykonać i starać się ułatwić go dziecku. Nie powinno się ponad miarę przedłużać czasu samego pożegnania. Wystarczy krótkie „do widzenia”, podanie ręki lub pogłaskanie po głowie i zapewnienie, że wróci się po dziecko o określonej godzinie. Dzieci po wejściu na salę i w ciągu całego pobytu uspakajają się, wyciszają, zapominają. Nauczycielom udaje się odwracać ich uwagę ciekawą zabawką lub zorganizowaną zabawą. Dzieci zwłaszcza małe zbliżają się emocjonalnie do jednej z osób dorosłych, bywają blisko niej i zaczynają nawiązywać pierwsze kontakty. Nowa „ciocia” przytuli dziecko, poda zabawkę, weźmie na kolana, pohuśta na huśtawce lub w pufie. Nie zastąpi dziecku mamy ale sprawi, że poczuje się ono bezpiecznie i przestanie płakać, zacznie się uśmiechać.
Nowe dzieci są od razu włączane do życia przedszkola, zaczynają uczestniczyć w krótkich i różnorodnych zajęciach grupowych i indywidualnych. Poznają prócz sali zabaw także łazienkę, salę gimnastyczną, gabinety specjalistów. Powoli wchodzą w tryb codziennych obowiązków. Po raz pierwszy są systematycznie dzień po dniu aktywizowane różnymi ciekawymi bodźcami. Każde dziecko rozwija się inaczej, ma swój indywidualny charakter i temperament. Wrzesień jest miesiącem do wzajemnego poznawania się i obserwacji po to, aby wymagania stawiane dzieciom były odpowiednie i możliwe do wykonania.

Wszystkie nowe dzieci dobrze adoptują się do przedszkola i są na tyle dojrzałe aby sprostać obowiązkom. Dzieci w wieku trzech, czterech lat powinny już być otoczone systematyczną, specjalistyczna opieką ponieważ ich układ nerwowy jest na tyle plastyczny, że można w miarę wyrównać wiele deficytów rozwojowych.

Bogusława Stachowicz – Zowada, psycholog