Problemy ze snem u dzieci

z lek. med. KAZIMIERĄ SZARANIEC, psychiatrą dzieci i młodzieży rozmawia Bogusława Zowada.

Jaką funkcję w życiu dziecka pełni sen?
Sen chroni przed wyczerpaniem organizmu, sprzyja procesom rozwoju i odnowy w tkankach oraz pozwala oszczędzać energię organizmu.

Jak przejawiają się zaburzenia snu?
Najczęściej występujące zaburzenia snu dotyczą:
- zaburzeń zasypiania i czuwania
- nieprawidłowych zjawisk występujących w czasie snu (np. lęków nocnych, koszmarów sennych)
- zaburzeń snu, które towarzyszą chorobom CSN, chorobom psychicznym, chorobom somatycznym

Jakie są przyczyny zaburzeń snu?
Najczęstszymi przyczynami zaburzeń snu są:
- złe warunki mieszkaniowe rodziny, tzn. brak oddzielnego pokoju dla dziecka, ciasnota, przegrzanie pomieszczenia
- nieodpowiednie zachowania dorosłych, np.: głośne rozmowy, włączony TV, palenie papierosów
- nadmiar przeżyć emocjonalnych dla dziecka, zarówno pozytywnych (uroczystości, występy) jak i negatywnych (awantury domowe)
- utrwalone nawyki wszelkiej nadmiernej opiekuńczości rodziców, np.: w chorobie dziecka przedłużane noszenie na rękach, huśtanie, kołysanie.

Jakie są konsekwencje zaburzeń snu u dzieci?
Wynikiem zaburzeń snu jest niepokój dziecka, drażliwość, męczliwość, trudności skupienia uwagi, zaburzenia koordynacji ruchowej, zmniejszona motywacja do działania, spadek apetytu zarówno u dzieci jak i u opiekunów. Wtórnie wpływa to na rozwój i większą podatność na infekcje chorobowe.

Jak sobie radzić z zaburzeniami snu u dzieci?
Należy układać dziecko do spania o jednakowej porze, przed snem przewietrzyć pokój i zapewnić przytulną atmosferę. Wskazane jest dla dziecka oddzielne łóżko, miękka pościel, ulubione zabawki lub cicha, spokojna, muzyka (kołysanki). Można przed snem podać dziecku do picia ciepłe mleko. Jeśli dziecko ma trudności z zaśnięciem lub wybudzeniem się można podawać środki ziołowe, np. Neospan, Melisol. Przy wybudzeniu się dziecka nie należy od razu wyjmować go z łóżeczka i nosić, można uspakajać głaskaniem, spokojnym przemawianiem i informowaniem, że mama lub tata jest w pobliżu, jest z dzieckiem, widzi go, słyszy itp. Jeśli taki postępowanie nie poprawi snu dziecka wskazana jest wizyta u lekarza i leczenie farmakologiczne.

Dziękuje za rozmowę

Bogusława Zowada, psycholog

Lek. med. Kazimiera Szaraniec, psychiatra dzieci i młodzieży pracuje w Poradni Psychoneurologii Wieku Rozwojowego s.c. Kraków os. Centrum B bl. 11