Przedszkole nr 100

Przedszkole 100Nasze przedszkole jest przedszkolem wspomagającym rozwój dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jest to miejsce gdzie dziecko znajduje bezpieczeństwo, opiekę i edukację w mniejszej liczebnie
(3 - 9 dzieci) grupie niż w zwykłych placówkach. Wprowadzamy dzieci w otaczający, różnorodny świat czyniąc ich uczestnikami życia społecznego na miarę ich możliwości.

Przedszkole nie tylko zapewnia opiekę dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, ale również prowadzi wszechstronną pracę rewalidacyjną i korekcyjną wspierając indywidualny rozwój dziecka. Terapią indywidualną i grupową objęte są dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju:

• niepełnosprawnością intelektualną,
  • uszkodzonym narządem ruchu,
  • niepełnosprawnością sprzężoną (z uszkodzonym narządem słuchu, wzroku, dziecięcym porażeniem mózgowym)
  • z  autyzmem
  • z afazją.

W naszej placówce troskliwą i fachową opiekę nad dziećmi sprawują liczni specjaliści:

• nauczyciele- oligofrenopedagodzy,
  • psycholog,
  • logopedzi,
  • nauczyciele gimnastyki korekcyjnej,
  • terapeuci integracji sensorycznej,
  • muzykoterapeuta.

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci w naszym przedszkolu mogą korzystać z dodatkowych zajęć:

• dogoterapia
  • warsztaty (np. mydlarskie, ceramiczne).

Aby w pełni oddziaływać na dzieci zapewniając im maksymalną możliwość rozwoju korzystamy w naszej pracy z elementów różnych metod:

• Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,
  • Programy Aktywności i Komunikacji Knillów,
  • Metoda Snoezelen -Sala Doświadczania Świata,
  • Stymulacja polisensoryczna,
  • Integracja Sensoryczna,
  • Integracja Bilateralna
  • Metoda Dobrego Startu,
  • Pedagogika zabawy,
  • Metoda F. Affolter,
  • Indywidualna Stymulacja Słuchu dr K. Johansena IAS,
  • Padagogika M. Montessori,
  • Zabawy paluszkowe,
  • Masaże, itp.

Więcej o metodach pracy na stronie Jak pomagamy

Kadra pedagogiczna ciągle podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnorodnych kursach, szkoleniach i stwarzając tą samą możliwość zainteresowanym rodzicom.
W swoich szeregach mamy specjalistów od metod: Integracji Sensorycznej, Johansena, Weroniki Sherborne, Marii Montessori oraz posiadamy ukończone dodatkowe studia podyplomowe z zakresu Logopedii, Wczesnej Interwencji i Wspomagania Rozwoju Dziecka.

Naszym głównym celem jest dbałość o rozwój emocjonalny poprzez zaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka:

• bezpieczeństwa,
  • kontaktu z ludźmi ,
  • potrzebę zabawy.

Podczas zajęć stwarzamy dzieciom warunki do przejawiania własnej aktywności, ukierunkowujemy
i wspomagamy ich rozwój.

Również jednym z ważnych zadań naszej placówki jest pomaganie rodzinie w rozwiązywaniu problemów związanych z wychowaniem i kształceniem dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Staramy się włączać dzieci i ich rodziny w życie w różnych środowiskach.
    Przedszkole dysponuje salami odpowiednio wyposażonymi i przystosowanymi do potrzeb dzieci m.in. sale zabawowe, sala gimnastyczna, sala doświadczania świata, sala SI z mini siłownią, gabinetami logopedycznymi i gabinetem psychologicznym.