Integracja w naszym przedszkolu

Nasze Przedszkole na szeroką skalę prowadzi działania mające na celu integrację z lokalnym oraz szerszym środowiskiem.
Wychodzimy na spacery, chodzimy z dziećmi do sklepów,
jeździmy komunikacją miejską.
Uczestniczymy w "Rodzinnym kolędowaniu" oraz konkursie "Teatr mamy i taty" organizowanym przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida.

Współpracujemy z przedszkolami: Integracyjne Przedszkole Nr 109, Przedszkole "Bajeczka", Prywatnym Przedszkolem Nr18 oraz innymi placówkami.
Od czerwca 2016 zapoczątkowaliśmy inicjatywę Olimpiady Sportowej na którą będziemy zapraszać zaprzyjaźnione przedszkola.

Szkoły z którymi współpracujemy: Zespół Szkół Specjalnych Nr 6 ul. Ptaszyckiego, SOSW Nr4 - zespół muzyczny "I o to chodzi", zapraszamy na nasze przedstawienia dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 88.
Utrzymujemy stały kontakt z poradniami psychologicznymi oraz miejskimi ośrodkami pomocy społecznej.
Przyjaźnimy się ze Stowarzyszeniem "Dom Nadziei"

Uczestniczymy w Mszach Świętych w kościółku Św. Bartłomieja w Mogile.
Chodzimy na przedstawienia m.in. do NCK, koncerty itp.
Współpracujemy z Radą Dzielnicy XVIII, Strażą Pożarną oraz Policją.

Jesteśmy placówką ćwiczeń dla Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Akademii Wychowania Fizycznego.
Jesteśmy otwarci na wolontariat, możemy pochwalić się wieloletnią współpracą z  Gimnazjum Nr46.

Współpracujemy z różnymi organizacjami które wspierają nas w dążeniach o jak najlepszy start edukacyjny naszych przedszkolaków: Stowarzyszenie IWAK, Firmą Sabre, Fundacją Anny Dymnej " Mimo wszystko".

Tekst naszej koleżanki która zainicjowała pierwsze kontakty z Przedszkolem Nr 18:

W Przedszkolu Nr 100 prowadzę zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Po raz drugi za zachętą i na prośbę rodziców podjęłam próbę prowadzenia zajęć integracyjnych. Przy wyborze przedszkola kierowałam się tym, aby w grupie było mało dzieci (8). Dlatego też zaproponowałam współpracę nauczycielom i dzieciom z Przedszkola Prywatnego Nr 18 na osiedlu Kolorowym.

Po mojej propozycji wspólnych zajęć w Prywatnym Przedszkolu Nr 18 odbyło się zebranie z rodzicami. Bowiem podstawą była zgoda rodziców na uczestnictwo ich dzieci w takim przedsięwzięciu. Szczególną uwagę zwrócono na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości jeśli chodzi o korzyści wynikające z tego typu pracy. Rodzice wyrazili poparcie i aprobatę dla tej propozycji.
    Początkowo nauczyciel z przedszkola prywatnego decydował, które dzieci będą uczestniczyły w gimnastyce. Aktualnie ustaliła się grupa dzieci, która chętnie przychodzi na zajęcia.
    W efekcie stosowanej przez nas pracy integracyjnej obserwujemy u dzieci z grupy Pajacyki radość, uśmiech, zadowolenie, większe zaangażowanie, staranność w wykonywaniu ćwiczeń, zwiększenie aktywności. Chętnie dobierają się w pary. Ćwicząc wspólnie wzmacniają wiarę we własne siły, odkrywają swoje zdolności, mają szansę uczestnictwa w większej zbiorowości niż rodzina i grupa przedszkolna. W trakcie zajęć ćwiczą razem w parach, tańczą, pokonują tory przeszkód, rywalizują zespołowo i dopingują. Dziewczynki: Ewelina i dwie Klaudie wykazują duże zainteresowanie nowymi koleżankami, a chłopcy: Darek, Jacek, Wojtek i trzech Piotrków otwierają się na kontakty z kolegami.
    Ponadto odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, podczas których mieli oni okazję obserwować efekty naszej pracy. Rodzice wypełnili ankietę, w której wszyscy wyrazili zadowolenie z tej formy współpracy.

Dziękuję za pomoc i za zaangażowanie w te zajęcia pani Joli, Małgosi, Halince i Reni.
Ogólnie, więc można stwierdzić, że zajęcia te pozwalają naszym dzieciom przeżywać szczęśliwe chwile, a pełnosprawnym dzieciom wzbogacić uczucia i doznania.

Anna Turczynowicz – Suszycka, nauczyciel Przedszkola Nr 100
Kazimiera Wiercichowska, nauczyciel Przedszkola Prywatnego Nr 18