Klub Terapeutyczny

Od stycznia 2003 roku wznowił działalność przy naszym Przedszkolu Klub Terapeutyczny dla małych dzieci. Poniżej zamieszczamy teksty rodziców i jednej z nauczycielek dotyczące spotkań w tym klubie.

Spotkania w klubie.
    Zimowe przedpołudnie, list, zaproszenie. Decyzja natychmiastowa, idziemy, będzie super, aby tylko Weronika była zadowolona. Jesteśmy. Ludzie znani i nieznani, atmosfera przyjazna. Dzieci poznają nowe miejsca, bajecznie kolorowe. Rodzice poznają się nawzajem, w paru słowach opisują problemy swoich dzieci.
    Wymiana imion, płomyczek przyjaźni rozpoczyna wędrówkę od dziecka do dziecka. Przy piosence na powitanie dzieci szczęśliwe, rodzice wzruszeni, w niejednym oku łza się kręci. Marzenia wrzucamy do zaczarowanych pudełek, do „akwarium z rybką”. Każde dziecko chce jeszcze raz lecz czeka na nas następna wspólna zabawa. Przytulamy się, kołyszemy dzieci w ramionach, tworzymy kółeczka, pociągi, każde spotkanie uczy nas czegoś nowego
    Pragnę serdecznie i gorąco podziękować organizatorom Klubu Terapeutycznego za opiekę i atmosferę stworzoną nam i naszym dzieciom w czasie tych interesujących spotkań.

Małgorzata Sajak, mama Weroniki

Klub Terapeutyczny – kilka refleksji

Jedna sobota w miesiącu to kilka godzin spędzonych wspólnie z Rodzicami i ich dziećmi z upośledzeniem umysłowym w naszym klubie. Dla Rodziców jest to miejsce gdzie w innych warunkach niż domowe mogą obserwować swoje dziecko w zabawie, w kontaktach z nami, a także z innymi dziećmi. To nie tylko określone metody pracy, wspólnie wykonywane ćwiczenia to czas na rozmowy, na zwierzenia, to dzielenie się problemami i wymiana doświadczeń. Wszystkie te rozmowy dotyczą oczywiście dzieci i ich teraźniejszości, (wybór przedszkola, specjalistów, poradni) a także przyszłości, odległej wprawdzie, lecz niepewnej. Zarówno z naszej strony jak i ze strony rodziców obecność w Klubie funkcjonuje na zasadzie dobrowolności. Może właśnie dlatego, że nikt nikogo tutaj nie ocenia, ale w pełni akceptuje to myślę, że możemy nawiązywać wiele pozytywnych relacji zarówno z Rodzicami jak i z dziećmi. Te spotkania to również poznanie naszego przedszkola i poszczególnych sal w których za jakiś czas dzieci będą spędzały wiele godzin. To oswojenie z przedszkolem, z nami, wspólnie ze sobą a także poznanie innych dzieci. Daje to wiele różnorodnych wrażeń. I dla nas te chwile są bardzo cenne gdyż każde dziecko jest inne. Ciągle „uczymy się” dzieci. Poznajemy Rodziców, co w konsekwencji daje bazę do wspólnego działania dla dobra dziecka. Dla każdej z nas te spotkania mają inny wymiar i znaczenie. Bardzo cenne są również uwagi i spostrzeżenia Rodziców zamieszczone w tej gazetce. Dla mnie istotne było stwierdzenie jednej z mam: „Jaka szkoda że te spotkania są tylko raz w miesiącu”. To jest ważne i bardzo miłe.

Renata Jacher, nauczyciel