Nasze rączki sprawne są i pracować bardzo chcą

Już minęło 5 lat odkąd nasze przedszkole nawiązało współpracę z Nowohuckim Centrum Kultury . Nasze dzieci są zapraszane na różne przedstawienia teatralne , a także uczęszczają – 2 razy w miesiącu na zajęcia w pracowni ceramiki ( lepienie z gliny ) .

Udział w tych zajęciach poszerza zakres prowadzonej w przedszkolu terapii jak również daje możliwość integracji ze środowiskiem zdrowych rówieśników.
    Naszym dzieciom ogromną radość sprawia możliwość zabawy w pracowni ceramiki . Wyjścia do NCK-u traktują już niemal jako rytuał , są do nich przyzwyczajone , wiedzą że co drugi tydzień ( grupa II wymiennie z grupą V ) spotykają się z panią od "gliny"
    Dzień wyjścia na zajęcia z ceramiki od rana upływa w dużym podnieceniu i radości . Szybko zjadają śniadanie , nie trzeba ich specjalnie zachęcać do pójścia do łazienki , sprawdzają czy na sali jest ład i porządek i są już gotowe żeby iść . Przekrzykując się wzajemnie i popędzając "para", "para" udają się do szatni , w której sprawnie i z dużą samodzielnością – nie czekając o dziwo na wyręczanie – ubierają się i ustawiają grzecznie przed drzwiami .
    Droga do NCK – u upływa w gwarze rozmów , czasami śpiewamy piosenki , zgadujemy co dziś będziemy robić .
    Podczas zabawy w glinie dzieci fantastycznie ćwiczą sprawność manualną , wzmacniają mięśnie dłoni , ćwiczą koncentrację uwagi i koordynację wzrokowo – ruchową . Czasami pracują same , czasem wymagają pomocy ale zawsze działają z zapałem , dużym zaangażowaniem i radością tworzenia . Dzieci często wykonują prace na różne okoliczności np. DZIEŃ MATKI , ŚWIĘTA , NADCHODZĄCE PORY ROKU. Potem w przedszkolu organizowane są wystawy i rodzice mogą podziwiać wytwory swoich pociech . Wystawy cieszą się dużym zainteresowaniem wszystkich osób pracujących w przedszkolu , a także odwiedzających naszą placówkę . Mali artyści są bardzo dumni z faktu eksponowania ich dzieł , jest to dla nich źródłem radości i motywacji do podejmowania wysiłku.
        Bardzo chętnie tam chodzimy
        Bardzo chętnie tam lepimy
        Nasza pani ukochana
        Na to nam – pozwala

Czasem czegoś nie potrafię Lecz nigdy nie płaczę Tylko staram się jak mogę Bo po to tu – chodzę
Moje rączki manipulują Lepią , wałkują , ugniatają A nawet często wycinają A potem malują
O ! ulepiłem już kotka A nawet aniołka Serduszko dla MAMY I kwiatka dla BABCI

DUŻO RZECZY ZROBIŁEM JUŻ SAM
BO BARDZO SPRAWNE RĄCZKI MAM .

Małgorzata Myca, nauczyciel