Na łamach naszej "przedszkolaczkowej" gazetki pragnęłabym podzielić się z rodzicami oraz opiekunami wrażeniami z pobytu z moim synkiem Bartoszkiem, w Ośrodku Terapeutyczno - Rehabilitacyjnym w Rusinowicach.

Ośrodek ten otoczony pięknymi lasami, już na pierwszy rzut oka robi ogromne wrażenie - nowoczesny kompleks budynków, w których znajdują się sale ćwiczeń, terapii, gabinety lekarskie, kaplica, jadalnia i sklepiki. Całość została podzielona na tzw. segmenty A, B i C, wg. których podzielone są zajęcia, tj. segment A-dzieci najstarsze, C - najmłodsze. Obok kompleksu-budynek Domu Opiekuna, w którym odbywa się zakwaterowanie dzieci z rodzicami-pokoje z łazienkami i toaleta. Pokoje "wczasowiczów" znajdują się również w budynku z segmentami, jednakże zazwyczaj są one conajmniej dwuosobowe, a węzeł sanitarny znajduje się na korytarzu- tutaj moja rada- jeżeli chcemy mieć samodzielny pokój, to należy przyjechać do Ośrodka odpowiednio wcześnie i poprosić pielęgniarkę przy przyjęciu o zakwaterowanie w Domu Opiekuna. Całe otoczenie na zewnątrz, to wspaniale zagospodarowany teren z alejkami, placem zabaw dla dzieci, wybiegiem dla koni (hipoterapia!), ścieżkami rekreacyjnymi.

Ośrodek proponuje naszym pociechom szereg różnorodnych zabiegów usprawniających ruchowo, poczynając od wspomnianej wyżej hipoterapii, fizykoterapii (ćw. indywidualne, sala mobilna),masaże, laser, magneto oraz hydro- terapia, basen oraz wiele innych. Oprócz zabiegów rehabilitacyjnych dzieci codziennie spotykają się na terapii zajęciowej w grupie, na tzw. dywaniku wspólnie się bawiąc, śpiewając, malując, lepiąc plastelinę, itp. Jeżeli dziecko nie lubi być w grupie, proponowana jest terapia indywidualna.
    Na nudę w Ośrodku z pewnością narzekać nie można - do wszystkich zabiegów doliczając posiłki(nawiasem mówiąc - całkiem niezłe),to wolnego czasu zostaje niewiele, a i ten często zajmowany jest różnymi zabawami organizowanymi przez terapeutki - dyskoteka, podchody, Festiwal Młodych Talentów. Oprócz zajęć dla dzieci, w planie turnusu jest także cykl wykładów dla rodziców, dotyczących rehabilitacji i komunikacji z dzieckiem niepełnosprawnym. Serdecznie polecam wyjazd do Ośrodka. Pobyt w Rusinowicach nie tylko dostarczył mojemu synkowi niezapomnianych wrażeń, ale przede wszystkim usprawnił go ruchowo.
    Koszt trzytygodniowego turnusu jest niewielki - 400 zł., a i tu w razie potrzeby można starać się o dofinansowanie z MOPS-u. Aby uzyskać termin przyjazdu, należy jedynie wysłać druk skierowania (Ośrodek ma swój własny), wypełniony przez lekarza. Osobiście skierowanie do wypełnienia otrzymałam w naszym przedszkolu.
    W Rusinowicach podobało nam się tak bardzo, że wybieramy się tam ponownie już w grudniu!

Daria Kieruzel, mama Bartusia