Tam byliśmy....

Kontynuujemy na łamach naszej gazetki cykl artykułów pisanych przez rodziców, prezentujących ośrodki rehabilitacyjne, w których byli i które polecają innym.
Klub Turystyki Konnej „Tabun”

Ośrodek funkcjonuje od 20 lat. Wszystko zaczęło się 10.12.1983r., kiedy do Krakowa przybyły ze Stadniny Koni Arabskich w Kurozwękach trzy konie. Początkowo w klubie uprawiano wyłącznie jeździectwo. Działalność hipoterapeutyczna podjęta została w 1988r. w porozumieniu z Zespołem Uzdrowiska Krakowskich i Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II.
    Tyle historii.

Swoją atrakcyjność ośrodek zawdzięcza między innymi malowniczemu położeniu na obrzeżach Krakowa. Wokół rozciągają się duże obszary zieleni umożliwiające prowadzenie zajęć w plenerze.

Słów parę o hipoterapii. Fenomenem tej metody jest oddziaływanie na ciało, umysł i ducha. Bezpośredni kontakt daje szereg pozytywnych wrażeń wpływających na kształtowanie osobowości. Oparta jest ona na bazie neurofizjologii. Oddziaływuje na pacjenta w aspekcie fizycznym i psychicznym.

Efektem terapii są:
· Normalizacja napięcia mięśniowego,
· Wzmocnienie mięśni tułowia,
· Poprawa kontroli głowy i tułowia,
· Kształtowanie reakcji obronnych i równoważnych,
· Poprawa koordynacji wzrokowo - ruchowej,
· Ćwiczenia orientacji w schemacie własnego ciała i orientacji w przestrzeni.

Bardzo istotną zmianą jest to, że zajęcia odbywają się przez cały rok bez względu na pogodę. Jeśli aura nie sprzyja do dyspozycji pacjentów jest kryta ujeżdżalnia. Na terenie kompleksu znajduje się również sala do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Są one niejako uzupełnieniem hipoterapii.

Gwarancją profesjonalnego, wysokiego poziomu pracy z dziećmi niepełnosprawnymi jest fachowo przygotowany personel i baza sprzętowa.
Rehabilitacja prowadzona jest metodą NDT BOBATHA.
    W sierpniu organizowane są obozy w Chochołowie. Rodzice i dzieci mają możliwość połączenia czynnego wypoczynku z intensywnymi ćwiczeniami usprawniającymi.

Z perspektywy dwóch lat korzystania z pomocy ośrodka w Olszanicy mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić , że atmosfera pracy jest przyjazna dziecku ,a metody nie sprawiają żadnych dolegliwości. Jako rodzic polecam uwadze prowadzone tam zajęcia.

Dla zainteresowanych podaję adres:

KLUB TURYSTYKI KONNEJ „TABUN”
UL. KOSMOWSKIEJ 12A
32 – 240 KRAKÓW