Trochę o logopedii w przedszkolu

Zajęcia logopedyczne to przede wszystkim rozwijanie umiejętności komunikowania się.

To kształtowanie różnych form porozumiewania się z otoczeniem (np. mimika, gesty, zdjęcia, piktogramy, słowa). To wszystkie zabawy, które służą nawiązywaniu kontaktu (dotykowego, wzrokowego i emocjonalnego), rozwijają umiejętność naśladowania, dają możliwość dokonywania wyboru. To także różne ćwiczenia słuchowe uwrażliwiające na dźwięki płynące z otoczenia, ćwiczenia oddechowe oraz usprawniające narządy artykulacyjne. To wreszcie szereg ćwiczeń i zabaw, które mają sprawić, by dziecku udało się wypowiedzieć określony dźwięk, powtórzyć jakieś słowo, nazwać samodzielnie zabawkę lub wykonywaną czynność.

W naszym przedszkolu terapią logopedyczną objęte są wszystkie dzieci. Każdy przedszkolak uczestniczy w zajęciach indywidualnych, które są dostosowane do jego potrzeb i możliwości. Dlatego zajęcia indywidualne z każdym dzieckiem wyglądają trochę inaczej. Staramy się tak dobierać metody i sposób pracy, aby zmotywować przedszkolaka do podejmowania proponowanych działań, a także by umożliwić mu osiągnięcie sukcesu. Dzieci biorą również udział w zajęciach zespołowych, prowadzonych w małych grupach. Te zajęcia to wspaniała okazja, by razem z kolegami z grupy posłuchać nagrań różnych odgłosów (zwierząt, pojazdów, przyrody, ludzi), razem podmuchać, pograć na instrumentach. Ale też, by patrząc na rówieśników, przełamać swoje obawy przed aparatem do masażu i pozwolić na dotknięcie nim buzi.
Dzieci lubią swoje zajęcia, chętnie przychodzą do gabinetów, a ich wspólne z nami zabawy i cierpliwe starania dają nam logopedom dużo radości.

Trochę o tym, co Państwo możecie wykonywać z dzieckiem w domu.

Masaż twarzy
Dlaczego warto go robić? Często u dzieci możemy zaobserwować nadwrażliwość dotykową twarzy. Regularny masaż zmniejsza tę nadwrażliwość i pomaga dziecku w uzyskaniu kontroli nad ruchami mięśni twarzy. Możemy wykonywać go nawet kilka razy dziennie, ale nigdy bezpośrednio po posiłku. Rozpoczynamy od nałożenia kremu na buzię dziecka. Podczas masażu warto opowiadać dziecku o tym, co robimy.

Zacznijmy od policzków. Masujemy je ruchami okrężnymi od nosa i warg w kierunku skroni, podtrzymując jednocześnie kciukiem brodę dziecka, aby usta były zamknięte. Następnie lekko je obszczypujemy, oklepujemy i ponownie masujemy, a na końcu głaszczemy.
Potem szyję (przełyk) masujemy od dołu ku górze delikatnym ruchem głaskającym. Masując szyję, przechodzimy dłońmi na podbródek, który masujemy w kierunku skroni. Masaż twarzy kończymy masażem warg. Kciuk jest ułożony pod brodą, a palce wskazujący i środkowy ruchem rozciągającym masują złączone wargi. Następnie wargi rozciągamy i ściągamy, lekko obszczypujemy i głaszczemy.

Ćwiczenia języka
Ćwiczenia te maja na celu wypracowanie zręcznych i celowych ruchów języka. Aby były dla dziecka atrakcyjne można wykorzystać to, co lubi ono jeść. Możemy się więc pobawić w:
- niedźwiadka – dziecko zlizuje miód z warg
- łakomczuszka – dziecko łapie czubkiem języka np. kolorową posypkę do ciast rozsypaną na talerzyku
- kotka – wylizuje miseczkę (można nalać do niej trochę mleka)
- dziecko może też zlizywać nutellę z talerza albo łyżki
- a dziećmi, które potrafią trochę naśladować, możemy bawić się przed lustrem w wyciąganie języka jak najdalej na brodę, podnoszenie do nosa, wysuwanie i chowanie go do buzi powoli i szybko, oblizywanie warg albo wypychanie językiem policzków.

Miłej zabawy !

Agnieszka Madej