Przedszkole na 102 !

Już trzeci rok działa przy naszym przedszkolu Klub Terapeutyczny dla małych dzieci, który powstał z inicjatywy pracowników naszego przedszkola i jest przez nich prowadzony. Pisaliśmy już na ten temat w jednym z numerów Naszej Gazetki. Teraz poprosiliśmy jedną z mam,Panią Monikę Stryjowską, która wraz z córeczką Olą uczestniczyła w tegorocznych spotkaniach klubu, aby podzieliła się swoimi wrażeniami.

Wlistopadzie 2003 roku za pośrednictwem Fundacji Hipoterapia trafiłyśmy z moją czteroletnią córką Olą na spotkania organizowane w przedszkolu Nr 100 przez Klub Terapeutyczny.

Już od pierwszego spotkania ujęła mnie atmosfera panująca wśród rodziców i dzieci, a także życzliwość i zaangażowanie osób prowadzących zajęcia z dziećmi. Czas pierwszej naszej wizyty minął bardzo szybko, sama nie wiem kiedy „uciekło” sobotnie przedpołudnie, musieliśmy pożegnać się i wracać do domów. Pozostało wspomnienie wspaniałej zabawy oraz oczekiwanie na kolejne spotkanie.

Ola z niecierpliwością dopytywała się o każdą kolejną wizytę w przedszkolu, ja też musze przyznać, że często spoglądałam w kalendarz gdzie rozpisany był całoroczny plan spotkań. Nie zatarte wrażenie pozostawia każda chwila spędzona wśród osób, którym nie obojętny jest los dzieci. Indywidualne powitanie każdego młodego uczestnika spotkania pozwala dzieciom poczuć się jak ktoś bardzo ważny i mile widziany, myślę, że ułatwia to dzieciom adaptację w nowym miejscu i daje chęć i zapał do wspólnej pracy i zabawy. Za każdym razem dzieci coraz pewniej czują się w przedszkolu , panie prowadzące spotkania niestrudzenie wyszukują nowe formy zabawy i zajęć dydaktycznych , które wzbogacają wiedzę i kształtują nowe umiejętności. Dzieci mają do dyspozycji sale zabawowe, sale gimnastyczną, sale technik plastycznych i Sale Doświadczenia Świata , którą trudno opuścić każdemu młodemu odkrywcy, ale najważniejszą rolę odgrywa grono pedagogów i terapeutów, organizujące nasze spotkania oraz specjaliści, którzy okazjonalnie nas odwiedzają. Jest to okazja do zadania tych wszystkich pytań, na które nie ma czasu w trakcie wizyt u lekarza albo na które lekarze nie potrafią odpowiedzieć.

Doświadczenia i wiedza pracowników przedszkola a także wymiana informacji wśród rodziców dają więcej niż niejedna wizyta u specjalisty. Spotkania w Klubie są okazją do nawiązania wzajemnych kontaktów i sympatii wśród dzieci jak również dają możliwość wymiany doświadczeń wśród rodziców i opiekunów. Klub zgodnie z nazwą pełni rolę terapeutyczną dla dzieci i rodziców, wspólne rozmowy w przyjaznej atmosferze przy kawie i ciastku stwarzają sposobność do podzielenia się własnymi spostrzeżeniami dotyczącymi ważnych spraw naszych dzieci jak również skłaniają do wyrażania bardzo osobistych przemyśleń oraz zadania nurtujących nas pytań. W tym miejscu pragnę gorąco podziękować Tym Wszystkim , dzięki którym te spotkania są możliwe, mam nadzieję , że takich spotkań będzie więcej, aby każde dziecko, które tego potrzebuje i jego mama otrzymali fachową pomoc i wsparcie.

Monika Stryjska, mama Oli