Zabawy z gliną w NCK

Już od kilku lat dzieci z naszego przedszkola mają możliwość uczestniczenia w zajęciach w pracowni ceramicznej NCK. Chodzimy tam raz w miesiącu. Dzieci znają już drogę do „swojej” pracowni, przy stole zajmują „swoje” miejsca. A potem bez reszty pochłania je praca.

Są skupione, zaangażowane. Bardzo długo bawią się gliną, wykonując z niej różne kształty i figurki. Z wprawą posługują się przy tym wałkiem, dobrze sobie radzą drewnianym nożykiem, a także z tarełkiem. Bowiem dzięki tym zwykłym kuchennym przyborom, gliniane cudeńka są jeszcze ciekawsze i piękniejsze.
A o tym, dlaczego tego typu zajęcia są tak istotne i ważne napisała dla Państwa nasza wspaniała instruktorka pani Bożena Szuflida.
„Od 20 lat artyści plastycy prowadzą w Nowohuckim Centrum Kultury zajęcia ceramiczne z dziećmi. Materiałem plastycznym wykorzystywanym do pracy jest glina, która stwarza ogromne możliwości wyczarowania pięknych przedmiotów.
Powstają w naszej placówce z roku na rok drobne dzieła wsparte fantazją i skupieniem dzieci. Głównymi celami zajęć ceramicznych jest wyrabianie wrażliwości plastycznej, zdolności manualnych, umiejętności patrzenia na przedmiot, ogólnej zdolności postrzegania świata, dostrzeżenie znaczenia barwy w budowaniu dzieła plastycznego.
Zajęcia ceramiczne budzą postawę poznawczą w stosunku do otaczającego nas świata, poszerzają zdolności kojarzenia i percepcję wzrokową.
Dzieci wraz z wychowawcami badają możliwości gliny jako materiału plastycznego w celu uzyskiwania zamierzonego efektu – drobnej figurki, powstałej dzięki fantazji i swobodzie myślenia twórczego.
Zaznaczamy, że w Nowohuckim Centrum Kultury stopień trudności wykonania dostosowany jest do wieku i możliwości dziecka.

Mamy nadzieję, że warsztaty dają dzieciom wiele radości i satysfakcji.

Jolanta Sedlak - nauczyciel