Miniony rok w przedszkolu

Poprosiliśmy panią dyrektor Barbarę Mikrut o krótkie podsumowanie minionego roku w naszym przedszkolu.

Zawsze najtrudniej jest pisać podsumowania. Między innymi dlatego, że nie dla wszystkich takie same sfery życia są jednakowo ważne. W tym podsumowaniu przedstawię swój punkt widzenia i swoją ocenę mijającego roku szkolnego.

Jaki więc był ten rok? Na pewno pracowity dla wszystkich- dla dzieci, pracowników dla mnie także. Wiele się zmieniło, nie zawsze na lepsze, np. w sferze odpłatności za przedszkole. Myślę, że i tutaj wspólnie dużo osiągnęliśmy. Mam nadzieję, że choćby w niewielkim stopniu spełniliśmy Państwa i dzieci oczekiwania pokładane w nas. Ankieta o uzupełnienie której prosimy, dotyczy właśnie opiekuńczej i wychowawczej roli przedszkola. Opinie Państwa są dla nas bardzo ważne także i dlatego, że stanowić będą wytyczne do dalszej pracy.

Dla mnie jednak wymiernym osiągnięciem jest to, że mieliśmy „komplet” dzieci, że z wyjątkiem okresu chorób dzieci uczęszczały do przedszkola systematycznie i że lubiły tutaj przychodzić.
    Każde dziecko osiągnęło swój własny sukces: maluchy i dzieci, które przyszły po raz pierwszy, szybko się zaaklimatyzowały, zaakceptowały panie, salę, potem innych pracowników, dalsze pomieszczenia, uczyły się samodzielnie jeść, koncentrować uwagę i podporządkować pewnym zasadom. Wszystkie pozostałe dzieci czegoś się nauczyły, czegoś potrzebnego w ich życiu, co będzie owocowało w przyszłości. Umiejętności te różnią się stopniem trudności, ale i możliwości naszych dzieci są bardzo zróżnicowane- ja wiem, że każdy z naszych wychowanków włożył w ich opanowanie wiele wysiłku i że z każdego sukcesu należy się cieszyć. Mam także nadzieję, że daliśmy dzieciom radość i zadowolenie, że potrafiliśmy sprawić, że czuły się tutaj bezpiecznie i dobrze. Dzieci czytelnie dają wyraz swojej radości, widać to podczas zajęć i w czasie występów. One nie czują tremy, one się cieszą, że mogą występować, tańczyć, klaskać, że potrafią i że występ się podoba.

„Zespół Uzdrawiającego Uśmiechu” występował wiele razy – zdobył Nagrodę Publiczności w GAUDIUM, Wyróżnienie w przeglądzie Krakowiak 2004, za nami występ w ramach Konkursu o Buławę Lajkonika, a przed nami występ w Parku Jordana. Cieszę się, że nasze dzieci mają okazję pokazać, co potrafią, że mogą zaistnieć w szerszym środowisku. To bardzo skuteczna forma terapii.
    Były także nagrody w konkursach plastycznych, były wyjazdy na festyny w Korzkwi, wyjścia do teatru, operetki, szkoły muzycznej, na zajęcia z ceramiki w NCK. Wszystko to zrobiły nasze dzieci oprócz codziennych zajęć w grupie, z logopedą, psychologiem, rehabilitantem, muzykoterapeutą.
Proszę zobaczyć, ile one potrafią i ile mają cierpliwości!

Z tych wszystkich – małych i dużych sukcesów – jestem dumna, także z tego, że kolejny rok redagujemy naszą gazetkę, która jest formą informowania, o tym co dzieje się w przedszkolu.

Chciałabym podziękować: Pracownikom – za ich trud i codzienną pracę, Rodzicom za współpracę i zrozumienie, „Pomagającym” nam za ich pomoc i wsparcie. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie tyle osiągnąć.

Życzę także udanego wakacyjnego wypoczynku, dobrej pogody i utęsknionych powrotów.

Barbara Mikrut, dyrektor