Abc… konnej jazdy

Hipoterapia to jedna z wielu metod wspomagania rozwoju dzieci. Jest to taka forma oddziaływania terapeutycznego, którego skuteczność warunkuje udział konia w rehabilitacji. Znana jest od wielu lat, jednak dopiero od niedawna została oficjalnie uznana za metodę rehabilitacji szczególnie korzystną w przypadku dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, autystycznych , czy z zespołem downa. Może wchodzić w skład wieloprofilowego usprawniania zarówno dzieci jak i dorosłych.

O to krótki rys historyczny hipoterapii :
    Nazwa wywodzi się z języka greckiego hippos – koń oraz terapia – przywracanie do zdrowia. Już Hipokrates zaliczył jazdę konną do ćwiczeń uniwersalnych i skutecznych. Szczególny jej rozwój nastąpił jednak dopiero w latach 50- tych XX wieku. Pierwsze ośrodki preferujące ten rodzaj terapii powstały w Anglii, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Danii,
Holandii oraz w Polsce. Obecnie w naszym kraju istnieje około 30 ośrodków hipoterapeutycznych a w 1992 r. powstało Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne.

Hipoterapia jako metoda wieloprofilowego usprawniania dzieci niepełnosprawnych oddziałuje w trzech zasadniczych wymiarach : ruchowym, fizjologicznym i psychicznym. Daje ona widoczne rezultaty w zakresie pewności i sprawności ruchowej, rozluźnienia mięśni, poprawy koordynacji wzrokowo-ruchowej. Niweluje skutki zaburzeń ujawniających się w funkcjonowaniu układu oddechowego, układu krążenia. Ma także niezwykle korzystny wpływ na sferę psychiczną niepełnosprawnego dziecka. Dzięki obcowaniu z koniem wzrasta poczucie samodzielności, odwagi, zwiększa się stopień koncentracji uwagi, rośnie poczucie wartości i pewności siebie. Zajęcia terapeutyczne na koniu pozwalają dziecku na wykonywanie szeregu ćwiczeń usprawniających dużą i małą motorykę, sprzyjają poznawaniu schematu własnego ciała, orientacji w przestrzeni a także rozwijają i doskonalą jego mowę. Jazda konna a dokładnie kontakt z dużym, spokojnym i zrównoważonym zwierzęciem, w przypadku dzieci nadpobudliwych, chwiejnych emocjonalnie, powoduje wyciszenie reakcji nerwicowych a także koryguje zachowania niepożądane takie jak złość, agresja, czy autoagresja. Hipoterapia jest dla niepełnosprawnego dziecka atrakcyjną forma terapii, przeciwdziała monotonii i nie wywołuje u nich uczucia zniechęcenia .

Jednak w hipoterapii jest jeszcze „coś” , co powoduje, że nie jest to tylko kolejna metoda rehabilitacji, którą stosuje się wobec niepełnosprawnego dziecka. Poprzez obcowanie z koniem mały człowiek uczy się wrażliwości, zmaga się z własną słabością, lękiem i nieporadnością. Koń jest znakomitym partnerem w nabywaniu emocji i doświadczeń. Pozwala dać ujście potrzebie opiekowania się, obdarzania czułością i co szczególnie istotne – podtrzymywania kontaktu dotykowego z żywym stworzeniem, które nas nie odtrąci i które obdarzy nas całkowitą akceptacją .Nie wydaje poleceń, nie poucza, nie przeszywa wzrokiem i nic nie narzuca .Jest dla dziecka prawdziwym źródłem radości i przyjemności.

Rodziców zainteresowanych hipoterapią odsyłam do Fundacji na Rzecz Rehabilitacji
Konnej HIPOTERAPIA, której Zarząd mieści się w Krakowie na ul. Salwatorskiej 14,
Tel.428-11-11 albo 428-11-10. Szczegółowych informacji udzieli Państwu pani Bożena Sadkowska.
    Fundacja ta oprócz zajęć hipoterapeutycznych, prowadzi zajęcia rehabilitacyjne a także pedagogiczne .Ponadto w czasie wakacji dzieci mają możliwość uczestniczenia w turnusach hipoterapeutyczno- rehabilitacyjnych, które trwają 14 dni ,a organizowane są w miejscowościach uzdrowiskowych.
Konsultacje medyczne – dr n. m. Monika Gasińska.

Jolanta Sedlak, nauczyciel