Dziecko w świecie Wiary

Katecheza przedszkolna ma za zadanie wprowadzenie dziecka w świat wiary, przybliżenie rzeczywistości „sacrum”, ukazanie Boga jako miłującego Ojca, a wspólnoty kościoła jako miejsca wzrastania w wierze i miłości do Boga i ludzi. Stanowi fundament dla katechezy szkolnej, pomaga małemu człowiekowi w nawiązaniu kontaktu i więzi z prawdziwym i żywym Bogiem. Pielęgnuje dar Dziecięctwa Bożego, które dziecko otrzymało już w dniu przyjęcia Sakramentu Chrztu Świętego. Pozwala na odnalezienie swego miejsca we wspólnocie kościoła, we własnej parafii. Jest kontynuacją życia wiarą w rodzinie.

Uczy religijnego przeżywaniu świąt i uroczystości rodzinnych (Boże Narodzenie, Wielka Noc, Dzień Wszystkich Świętych, Chrzciny, Komunia Św. itp.). Pomaga dziecku odnaleźć się w świecie symboliki religijnej, która go otacza zarówno w domu, kościele jak i w przedszkolu. Dlatego katechizowani uczestniczą w różnego rodzaju nabożeństwach i uroczystościach o charakterze religijnym w ciągu całego roku przedszkolnego, do których przygotowują się na lekcjach religii. Cykl katechez i ich tematyka podporządkowane są ściśle kalendarzowi liturgicznemu, oraz rytmowi przedszkolnego życia. Dzięki temu dziecko przeżywa i powtarza poznane treści równolegle na katechezie, w czasie zajęć edukacyjnych w przedszkolu, w domu i podczas Liturgii w kościele.

Od paru lat zapraszam przedszkolaków na Msze święte i nabożeństwa organizowane przeze mnie wraz z uczniami w Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Krakowie. Spotykamy się w kościele Św. Bartłomieja w Mogile. Ten mały, drewniany kościółek stwarza bardzo przyjazny, niespotykany klimat. „Nasz mały kościółek”, tak o nim mówią moi uczniowie.
We wrześniu spotykamy się na Mszy Św. z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, dziękujemy za czas wakacji i prosimy Boga o opiekę na cały rok szkolny, w październiku gromadzimy się na Nabożeństwie Różańcowym, w grudniu na roratniej Adoracji Najświętszego Sakramentu, a w styczniu idziemy na Nabożeństwo Adoracji Żłobka, w Wielkim Poście uczestniczymy w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej, w maju w Nabożeństwie Majowym, aby w czerwcu dziękować Bogu za cały rok szkolny i prosić o dar szczęśliwych wakacji.

Trudno byłoby, bowiem mówić o Bogu, o wspólnocie Kościoła, nie wprowadzając dzieci w Liturgię Kościoła, a więc nie zaprowadzając ich po prostu do świątyni.

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i ich rodziców od trzech lat spotykamy się na niedzielnej Eucharystii raz w miesiącu. W tym roku nasze Msze Święte, oraz katechezy dla dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych odbywają się w każdą pierwsza niedziele miesiąca właśnie w kościele Św. Bartłomieja w Mogile, o godz. 12.30, a przewodniczy im Ojciec Mateusz. Wspomagają nas studenci z DA w Mogile przygotowując oprawę muzyczną i liturgiczną każdej Mszy Św. Nasza wspólna modlitwa ubogaca nas wzajemnie, pozwala na przeżywanie prawdziwej komunii, uczy wrażliwości i otwartości na siebie nawzajem, uczy miłości i wspólnoty.

Przed nami Wielki Post. Czas szczególnie dany nam w Kościele na refleksję, na przylgnięcie do Boga i Jego spraw. To czas nawrócenia, a więc także ponownego otwarcia się na drugiego człowieka. Czas, w którym uczymy się miłości nie tylko do Boga, ale do siebie nawzajem. Pomóżmy naszym dzieciom dobrze przygotować się na Święta Wielkiej Nocy, pozwólmy skorzystać im   z Liturgii, która dostosowana jest do ich potrzeb, oraz spotkać się z ludźmi, którzy potrzebują ich modlitewnej obecności.

Katechetka Małgorzata Krawczyk

Wróć do spisu artykułów