Wycieczka do Dąbrowa
18.10.2004

Właśnie powróciliśmy z jesiennej, atrakcyjnej wycieczki, na którą wybrało się niemalże całe przedszkole. Pojechaliśmy autokarem aż do wsi Dąbrowa koło Niepołomic. Celem naszej wyprawy było poznanie życia wsi. Już na progu gospodarstwa powitała nas gospodyni, poprowadziła do dużej kuchni, gdzie pod płytą pieca palił się wesoło ogień.

Po umyciu rąk zabraliśmy się ochoczo za pieczenie bułek z żytniej mąki. Część grupy w starej wysłużonej maśnicy ubijała masło, a reszta dzieci w tym czasie oglądała wyposażenie wiejskiej kuchni- oglądaliśmy kołowrotek, prasę do sera, starą wagę, wrzeciono. Między nami kręcił się kotek, piesek wesoło merdał ogonkiem, skrzeczała papuga. Nie wiadomo było gdzie zwrócić oczy. Lecz już zastawiano stoły- chleb ze świeżo zrobionym masłem, serek ze szczypiorkiem i domowej roboty marmolada, do tego gorąca herbata. Jedliśmy a zapach pieczonych bułek unosił się w powietrzu i zaostrzał nasz apetyt.

Słońce zaglądało do okien i zapraszało do wyjścia na dwór. Mijając zagrodę krzykliwego, domowego ptactwa - poszliśmy zażyć ruchu na placu zabaw. Czekały na nas huśtawki, tory przeszkód, a dla najodważniejszych ogromna zjeżdżalnia.
Wkrótce zjawił się gospodarz oznajmiając, że czas ruszyć w pola. Czekał na nas traktor z przyczepą. Zaczęliśmy objeżdżać wiejskie zagrody i pola, mijając sady pełne jeszcze owoców, pasące się
krowy. Zahaczyliśmy aż o skraj Puszczy Niepołomickiej. Dzieci owiane wiatrem, w jesiennym słońcu z zachwytem oglądały krajobraz.

Zapach krupniku unosił się w powietrzu gdy wracaliśmy z pól. Ochoczo usiedliśmy za stołami. Bardzo smakowała nam gorąca zupa z wiejskim chlebem. Lecz nie było czasu na relaks, bo już czekały zwierzęta w swoich zagrodach: krowa z cielakiem i byczkiem, świnia z prosiaczkami, króliki, młoda gąska i kurki. Dzieci głaskały cielaka, patrzyły jak piesek zagania drób do zagrody i pomagały gospodarzowi w karmieniu zwierząt.

Przysiedliśmy przed powrotem pod orzechem- szumiały jesienne liście i leciały z drzewa orzechy. Żal nam było opuszczać to miejsce. Lecz postanowiliśmy tu kiedyś powrócić. Gospodyni żegnała nas rozdając ciepłe, pachnące bułeczki.
Ponieważ nasza wycieczka udała się znakomicie nie będziemy mieć żadnych obaw przed organizowaniem następnej.
„Fotoreportaż” z naszej wiejskiej wyprawy można obejrzeć w naszej galerii
  Konkurs na Pracę Plastyczną ZIMY
21.04.2004

Tradycyjnie już organizowany w naszym przedszkolu Konkurs na Pracę Plastyczną Zimy wygrała praca zatytułowana „Zimowy krajobraz” wykonana przez Kingę Hajduk z grupy I „Zajączki” po kierunkiem pani Jolanty Sedlak.
Serdecznie gratulujemy Kindze i pani Joli!
Zwycięską pracę wraz ze zdjęciem autorki mogą Państwo oglądać wyeksponowaną w antyramie. Więcej o Kindze i jej pracy można przeczytać w aktualnej "Naszej Gazetce" w artykule na stronie 2.
  Kolorowa Zima
21.04.2004

Niemałą niespodziankę sprawiła nam Oliwka Latos (lat 3) z grupy II „Pajacyki” otrzymując za swoją pracę plastyczną zatytułowaną „Wirujące płatki śniegu” I nagrodę (w grupie wiekowej do 10 lat) w konkursie plastycznym „Kolorowa zima” organizowanym pod patronatem Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych nr 9 oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom o Obniżonej Sprawności Umysłowej „Jeż”.
Wyróżnienie w tym samym konkursie otrzymał Grzesiu Leśniak z grupy I „Zajączki”.
Obojgu naszym małym artystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
  Instrumenty dęte i przyjaciele
21.04.2004

W dniu 23 marca 2004 roku grupa dzieci z naszego przedszkola wysłuchała w Szkole Muzycznej koncertu zatytułowanego „Instrumenty dęte i przyjaciele”. Najbardziej podobały się marsze w wykonaniu orkiestry uczniów tej szkoły. Nasze dzieci bardzo żywo na nie reagowały, klaskały , tupały nogami itp.
  Awifauna
21.04.2004

Stowarzyszenie Kulturalne „Galeria” na wniosek plastyka, autora prac Mariana Nowackiego, w porozumieniu z Radnym Miasta Krakowa Maciejem Twarogiem przekazało naszemu przedszkolu i jego wychowankom cykl obrazów zatytułowanych „AWIFAUNA”.
Jak piszą ofiarodawcy: „Mamy nadziej, że sprawimy dzieciom wiele radości z faktu obcowania ze sztuką, pełną kolorowego świata ptaków oraz przyczynimy się do rozwoju doznań emocjonalnych, intelektualnych i estetycznych małych podopiecznych Grona Pedagogicznego Przedszkola 100 oraz Stowarzyszenia „Dom Nadziei”.
Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!.
Stworzona w naszym przedszkolu galeria przekazanych prac przybliży nieco dzieciom profesjonalną sztukę.
  Karnawał w przedszkolu
29.02.2004

W dniu 18 lutego 2004 roku odbył się doroczny Bal Karnawałowy.

Dzieci przebrane w piękne stroje bawiły się wesoło przy akompaniamencie pianina śpiewając znane piosenki lub tańcząc do muzyki z kaset. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na zaproszonych gości-dzieci z Przedszkola Integracyjnego Montessori z ulicy Prochowej.

Przywitaliśmy ich owacyjnymi oklaskami i ruszyliśmy wspólnie w tany. Rozpoczęły się zabawy integracyjne inspirowane metodą Pedagogiki Zabawy z kolorową płachtą, balonami, papierowymi kulami.
Potem odbyła się prezentacja strojów, towarzyszyły temu zachwyty i oklaski. Barwny korowód przebierańców rozpoczynał Harry Potter, w kolejności prezentowali się Słoń Trąbalski, Lato, Elfik, Gołąbek, Bob Budowniczy, Batman, Cesarz. Te i inne wspaniałe stroje przygotowali nasi rodzice wykazują się jak zwykle wielką wyobraźnią i inwencją. Gratulujemy rodzicom pomysłowości !

[ podstrona 42 z 45   początek ... | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | ... koniec ]